Na wschodzie , gdzieś między Venore a Ab’Dendriel znajduję się potężna forteca. Od wieków zamieszkiwały ją Orkowie. Aby bardziej poznać ich historię przenieśmy się w czasie do chwili powstania tych paskudnych zielonych stworzeń.

Wówczas Zathroth udzielił reprymendy swemu tępemu synowi i nakazał mu stworzyć nowe życie. Sam jednak nadal nie potrafił zrozumieć tajemnicy życia. Wedle jego wskazówek pierwsze trolle, mnogie i przykre, zostały wymyślone, jednak nadal bez złośliwego sprytu, który Zathroth nakazał. Następnie Zathroth i syn wspólnie stworzyli Orków .I tak Orkowie były dokładnie takie, jak ciemny bóg sobie je wymyślił. Zaczęły mnożyć się po całej Tibii, rozpoczynając swoje dzieło zniszczenia.

(...)Gdy Orkowie już niemal doszczętnie zniszczyły powierzchnię Tibii, nadeszły smoki. Zdecydowały, że jedynie one były prawdziwymi i absolutnymi władcami Tibii. W swej furii nie znały litości. Ogniem i magią zniszczyły Orków niszcząc ich miasta i sprowadzając je do podziemi.

Z późniejszych losów dowiemy się iż

Po zawartym rozejmie między bogami sytuacja na świecie uspokoiła się. Kontynent jednak był bardzo zniszczony. Po wielkich miastach, osadach założonych przez starożytne rasy zostały tylko ruiny. Z powodu toczonych wojen wiele ras ukryło się w podziemiach, tworząc tam nowe fortyfikacje. Gdy nadeszła chwila pokoju wiele ze stworzeń postanowiło już nie wychodzić na powierzchnie, lecz pozostać głęboko pod ziemia. Podobna sytuacja działa się z orkami. Wiele z nich nie chciało wracać na powierzchnię i odbudować swoich miast. Część z nich jednak powróciła do starych miejsc zamieszkania i zaczęła je stawiać od nowa. Jedną z takich osad jest ogromna forteca zwana „Orc Fortress”. Została wybudowana w taki sposób aby nikt więcej nie mógł jej zawładnąć i zniszczyć. Ma ona charakter obrony, otoczona jest od zachodu dwiema rzekami a od wschodu morzem. Po całym jej terenie rozsiane są różne rodzaje patroli orków. Aby dostać się chociaż do bram fortecy trzeba będzie stoczyć wiele pojedynków z groźnymi potworami.

Po wielu bojach stoczonych ze smokami, demonami i innymi rasami dzielni Orkowie postanowiły schować swój najcenniejszy łup właśnie w tej fortecy. Z wielu opowiadań wynika, że skarbiec ten jest chroniony przez ogromną ilość orków. Jest on ukryty głęboko pod ziemią. Sforsowanie fortecy oraz dojście do skarbca graniczy z cudem.

Orkowie bardzo pragneli zabezpieczyć się przed kolejną wojną. Wybudowanie tej twierdzy miało nie tylko charakter militarny ale również moralny. Budowla ma budzić lęk i strach przed potęga Orków...